Vyšetření a fyzioterapie dětí Jičín

V období věku dítěte mezi druhým až čtvrtým rokem je vyšetření i terapie provedena co nejvíce formou hry, tak abych dítku ukázala, že je vše v pořádku a že je v bezpečném prostředí. Během různých pohybových her si dítě co nejvíce vyšetřím, tak abych zkrátila čas vyšetření na lehátku, protože děti v tomto věku ne vždy úplně spolupracují. A je to logické. Jsou to děti. Vyšetření by mělo probíhat pouze ve spodním prádle a je dobré to dětem dopředu říct. Dále také rodičům doporučuji, aby dětem neříkali, že jdou k doktorovi, protože takto malé děti se doktorů často bojí a také protože fyzioterapeuti doktoři nejsou. Stáčí jim dopředu říct: „půjdeme se podívat ke Kristýně, která se Ti podívá na nožky, bříško a záda a zahrajeme si tam nějaké hry, třeba na babu, jo?“.

Během vyšetření nebo hned po něm se rodičům a dítku snažím vysvětlit případně zjištěné odchylky v pohybovém aparátu a na čem a proč by bylo třeba pracovat. Poté dávám dětem na doma 1 až 3 cviky. Víc ne, protože chci, aby se dělalo raději méně cviků, ale častěji a poctivěji. Postupně pak budeme přidávat.

Děti 5+ jsou většinou už spolupracující parťáci, kterým jde pěkně vysvětlit, proč a co budeme dělat. Terapie se snažím dělat opět hrou, ale postupně přidávám už i jednotlivé cviky, které nejsou součástí hry. Před vyšetřením si nejprve všichni společně sedneme (já, dítko a rodič) a odeberu si anamnézu, která je pro mne prvním krokem ke správnému vyšetření a následné terapii. Vyšetření i terapie opět probíhá ve spodním prádle. Starším dětem, které se stydí, doporučuji vzít s sebou i sportovní oblečení, které si mohou obléci na terapii, aby jim bylo komfortněji. Po vyšetření si společně stanovíme cíle terapie, kterých má být dosaženo. Opět dávám na doma jako autoterapii maximálně 3 cviky a postupně na ně budeme navazovat a přidávat.

Fyzioterapeut cvičí s dítětem