Vyšetření a fyzioterapie miminek (novorozenci, kojenci) Jičín

První společné setkání je zejména o navázání kontaktu s miminkem a jeho vyšetření. Prvotní kontakt je velmi důležitý a skvělé je, pokud je dítko vyspalé, najedené a přebalené. To nám pomůže navodit příjemnou a klidnou atmosféru.

Vyšetření začíná od prvního momentu seznámení s dítětem. Sleduji jeho navázání kontaktu s osobami a podněty kolem, jeho pohyb a přirozené chování při hraní si s hračkami. Během celého vyšetření i terapie sleduji kvantitu i kvalitu psychomotorického vývoje. Z hlediska kvantity hodnotím, co všechno miminko ve svém věku umí. V rámci kvality se zaměřuji na způsob, jakým danou dovednost dělá. To jakým způsobem se naučí dělat jednotlivé úkony (pozice a pohyby) s vlastním tělem je velmi důležité, protože na nich pak závisí další dovednosti, které se má v budoucnu naučit. Pokud je děťátko například ve 3 měsících nespokojené na bříšku a přepadává do stran, tak nemůžeme očekávat, že bude navazující motorické dovednosti dělat správně. Dá se říct, že to co se dítě naučí na začátku, tak to jsou základní kameny pro další vývoj dítěte. Samotná terapie má pomoci dítku tyto kameny správně vybudovat a osvojit si, aby mu pomohly v dalšímu růstu.

Často děti v ordinaci nepředvádějí vše, co již umí, protože jsou v cizím prostředí. Proto jsou pro mě důležité informace od rodičů, co vše dítě doma ve známém prostředí zvládá.

Maminka s miminkem v náruči

Pokud si nejste jisti jakýmkoliv pohybovým vzorem, doporučuji pořídit si video dítka při volném pohybu a poté ho můžeme spolu na terapii zkonzultovat.

Co se týče terapie, tak ta je rozmanitá. Vždy nejprve začínám s rodiči ohledně zaučení správného handlingu s miminkem během: zvedání/pokládání miminka z/do postýlky/vajíčka/kočárku; nošení miminka; přebalování a oblékání miminka; přetáčení miminka…Správná manipulace s miminkem je základním kamenem pro správný vývoj jeho pohybového aparátu. Po pochopení principů handlingu miminka se přesouváme k terapii. Zde závisí na výsledcích předchozího vyšetření. U dětí, u kterých závěr vyšetření ukázal významnou odchylku v pohybovém aparátu, volím Vojtovu reflexní lokomoci, která nám cíleně ovlivňuje centrální nervový systém. U dětí, které  nevykazují známky potřeby Vojtovy reflexní lokomoce, volím terapii v podpoře jednotlivých vývojových pozic a terapii hrou.